• europages
 • >
 • ŞİRKETLER - TEDARİKÇİLER - YÜKÜMLÜLER
 • >
 • vakumlu pompalar

Sonuçlar

Vakumlu pompalar - Ithalat/Ihracat

 1. INFICON AG

  Liechtenstein Prensliği

  Verified by europages badge

  INFICON yüksek uzmanlık gerektiren sektörlerde zorlu vakum süreçlerinin kalitesini ve verimliliğini arttırmak için modern proses denetim yazılımları ve kritik prosesler için yenilikçi ölçüm tekniği ve sensör teknolojisi sunan lider hizmet sağlayıcılardan biridir. Bu ürünler soğutma/iklimlendirme tekniği ve otomotiv üretiminde gaz kaçaklarının tespitinde çok ciddi bir öneme sahiptir. Bunlar yarı iletken çipler ve ince katmanlı ürün üretiminde hem orijinal parça sağlayıcılar (OEM'ler) hem de son tüketiciler için de büyük önem taşır (örn. düz ekranlar, güneş enerjisi hücreleri, manyetik ve optik saklama ortamları, optik ve dekoratif katmanlar ve mimari camlar). Vakum teknolojimizin diğer uygulama alanları arasında biyolojik bilimler, araştırma, havacılık ve uzay sektörü, gıda ambalajları, ısıl işlemler, sterilizasyon ve lazerle kesme prosesleri de mevcuttur. INFICON toksik tehlikeli maddelerin analizi için benzersiz ürünler sunmakta da uzmanlığını kullanmaktadır.

 2. HUGE PUMP

  Türkiye

  Verified by europages badge

  Günalsan Pompa 2002 yılında İstanbul'da kurulmuştur. O günden bu yana HugePump markalı hava ile çalışan diyaframlı pompalar (AODD) üretmektedir. Ürün olarak plastik pompalar ve metalik pompalar olmak üzere iki çeşidi vardır. Günalsan Pompa kendini geliştirmek ve ürün yelpazesine yeni ürünler eklemek için çalışmalarına devam etmektedir. 2002 yılından bu yana müşterilerine kaliteli ve uygun fiyatla hizmet vermek Günalsan Pompa'nın tek önceliğidir. Günalsan Pompa, AODD üretiminin yanı sıra vakum pompası, üfleyiciler, dalgıç pompa ve loblu pompa ithalatı da yapmaktadır. Ayrıca Günalsan Pompa Türk dişli pompa üreticilerinin ve diğer endüstriyel transfer pompalarının da distribütörüdür. Günalsan Pompa'nın ana amacı, müşterilerine yüksek kaliteli ürün ve hizmet sunmaktır.

 3. LUTENA VAKUUM GMBH

  Almanya

  Verified by europages badge

  Her sektör için vakum sevk sistemlerinin üretimi ve satışı, sistem çözümleri ve özel filtre teknikleri. Pnömatik bileşenler ve kumanda sistemleri ile birlikte komple çözümler. Diğer ürünlerimiz: Otomasyon tekniği, pnömatik soket bağlantıları, vakum sevk sistemleri, vakum bileşenleri, vakum tekniği, basınçlı hava bileşenleri, ince toz filtresi, kaba toz filtresi.

 4. HYDRACRAFT EINE MARKE DER PAUL WIEGAND GMBH

  Almanya

  Verified by europages badge

  HydraCraft markası, Ottmar Rauch ve Martin Schulz yönetiminde Eichenzell-Kerzell'den Paul Wiegand GmbH tarafından yönetilmektedir. Şirket 2015 yılında kurulmuş ve toptan hidrolik parçalar konusunda uzmanlaşmıştır. Toplamda, günümüzde 5.000'den fazla farklı elemanı içermektedir. Bunlar, Parker ve Bosch Rexroth gibi tanınmış marka üreticilerinden ve ayrıca ucuz alternatif üreticilerden gelmektedir. Teslimat programı pnömatik, hidrolik akümülatörler ve ısı eşanjörleri, hidrolik valfler, hidrolik pompalar, hidrolik motorlar, hidrolik filtrasyon ve tanklar, kontrol ve düzenleme teknolojisi, tahrik teknolojisi, manyetik bobinler, hidrolik bağlantı teknolojisi, hidrolik ölçüm teknolojisi ve yan elemanlar gibi alanlara ayrılmıştır. HydraCraft, web sitesinde müşterilerine ve ziyaretçilerine şirket ve sunduğu ürünler hakkında çok daha fazla bilgi sunmaktadır.

 5. VACU-LIFT TRANSPORTSYSTEME GMBH

  Almanya

  Verified by europages badge

  VacuLifter® imal ediyoruz. Made in Germany. Vakumlu kaldırma teknolojisinin mucidi olarak, 50 yılı aşkın süredir VacuLifter® adı altında, çeşitli sektörlerde yüksek verimlilikle üretim süreçlerini basitleştiren yenilikçi taşıma sistemleri geliştirmekteyiz. Bugün dünya çapında zanaat işletmelerinden, (örn. uçak sanayisi ve otomotiv endüstrisi gibi) çok uluslu şirketlere kadar çok çeşitli sektörlerde 28.000'den fazla VacuLifter®'in kullanıldığını ve bunun VACU-LIFT'i ulusal ve uluslararası düzeyde lider konumuna getirdiğini gururla söyleyebiliriz. Kapsamlı bilgi birikimi, profesyonel proje yönetimi ve kalıcı araştırma ve geliştirme çalışmaları sayesinde, size özel endüstri çözümleri sunmak için mümkün olan en iyi ön koşullara sahibiz.

Office Building Outline icon
İşletmeniz için bir sayfa
Bunu görüyor musunuz? Potansiyel müşterileriniz de görüyor. europages sitesinde görünür olabilmek için bize katılın.
 1. NITTO KOHKI EUROPE GMBH

  Almanya

  Verified by europages badge

  NITTO KOHKI Europe GmbH; Pompa & Kompresör, Hızlı kaplin ve Alet tasarımı ve üretiminde faaliyet gösteren dünyaca ünlü Japon firması. Hava kompresörleri, vakum pompaları ve sıvı pompaları, örn. analiz, tıbbi teknoloji ve ölçüm tekniği için idealdir. Patentli havalandırma kompresörlerimiz küçük arıtma tesislerinde ve biyogaz tesislerinde kullanılmaktadır. Ortalama basınç, düşük basınç ve yüksek basınç seviyeleri için uygun olan hızlı kaplinlerimiz ve çoklu kullanıma uygun kaplinlerimiz (manüel & otomatik) hemen akla gelen her uygulamada kullanılabilmektedir: Örneğin temiz oda teknolojisi, soğutma ve klima, hidrolik ve pnömatik teknolojisinde sızdırmazlık testleri. Yağ, su, hava ve gaz tedariki yapılmaktadır. Bu bağlamda gemi ve çelik işleme endüstrisine yönelik basınçlı hava aletleri üretmekteyiz, örneğin pnömatik iğne kazıyıcı, silindirik taşlama makinesi, açılı taşlamalar, yüzey taşlamalar, metal testereleri, kenar frezeleri, tank zımparalar, eksantrik zımpara makineleri, titreşimli zımparalar vb.

 2. ZM VAKUUM GMBH

  Almanya

  Verified by europages badge

  ZM VAKUUM GMBH, yılında kurulan ve Vakumlu pompalar sektöründe faaliyet gösteren bir İmalatçı/ Üretici şirketidir. Şirket, Mellingen, Almanya 'de bulunmaktadır.

 3. FIPA GMBH

  Almanya

  Verified by europages badge

  FIPA GMBH, yılında kurulan ve Vakumlu pompalar sektöründe faaliyet gösteren bir İmalatçı/ Üretici şirketidir. Şirket, Ismaning, Almanya 'de bulunmaktadır.

 4. HÄNYTEC AG

  İsviçre

  Verified by europages badge

  HÄNYTEC AG, yılında kurulan ve Vakumlu pompalar sektöründe faaliyet gösteren bir Acente/ Temsilci şirketidir. Şirket, Gettnau, İsviçre 'de bulunmaktadır.

 5. VA-TEC GMBH & CO.KG

  Almanya

  Verified by europages badge

  VA-TEC GMBH & CO.KG, yılında kurulan ve Vakumlu pompalar sektöründe faaliyet gösteren bir İmalatçı/ Üretici şirketidir. Şirket, Wertheim, Almanya 'de bulunmaktadır.

 1. SKV-TEC GMBH

  Almanya

  Verified by europages badge

  SKV-TEC GMBH, yılında kurulan ve Vakumlu pompalar sektöründe faaliyet gösteren bir İmalatçı/ Üretici şirketidir. Şirket, Igensdorf, Almanya 'de bulunmaktadır.

 2. FLUID GLOBAL SOLUTIONS SRL

  İtalya

  Verified by europages badge

  FLUID GLOBAL SOLUTIONS SRL, yılında kurulan ve Vakumlu pompalar sektöründe faaliyet gösteren bir İmalatçı/ Üretici şirketidir. Hidrolik pompalar, vakum pompası bakımı, AFPUMPS, dalgıç pompalar, Hidrolik pompalar, SETTIMA MECCANICA, pompa revizyonu, SAER, Su işleme için santrifüjlü pompa temizleme sektörlerinde de iş yürütmektedir. Şirket, Arcola, İtalya 'de bulunmaktadır.

 1. SENVAC ANLAGENBAU & KOMPONENTEN GMBH

  Almanya

  Verified by europages badge

  SENVAC ANLAGENBAU & KOMPONENTEN GMBH, yılında kurulan ve Vakumlu pompalar sektöründe faaliyet gösteren bir Servis Sağlayıcı şirketidir. Şirket, Friedberg (hessen), Almanya 'de bulunmaktadır.

 2. JEVATEC GMBH

  Almanya

  Verified by europages badge

  JEVATEC GMBH, yılında kurulan ve Vakumlu pompalar sektöründe faaliyet gösteren bir Servis Sağlayıcı şirketidir. Şirket, Jena, Almanya 'de bulunmaktadır.

 3. MEIER PROZESSTECHNIK GMBH

  Almanya

  Verified by europages badge

  MEIER PROZESSTECHNIK GMBH, yılında kurulan ve Vakumlu pompalar sektöründe faaliyet gösteren bir İmalatçı/ Üretici şirketidir. Şirket, Bocholt, Almanya 'de bulunmaktadır.

 4. L + H VAKUUMTECHNIK VERTRIEBS GMBH

  Avusturya

  Verified by europages badge

  L + H VAKUUMTECHNIK VERTRIEBS GMBH, yılında kurulan ve Vakumlu pompalar sektöründe faaliyet gösteren bir Toptancı şirketidir. Şirket, Wien, Avusturya 'de bulunmaktadır.

 5. A. RADA GMBH - ALLWEILER PUMPSERVICE

  Avusturya

  Verified by europages badge

  A. RADA GMBH - ALLWEILER PUMPSERVICE, yılında kurulan ve Vakumlu pompalar sektöründe faaliyet gösteren bir Toptancı şirketidir. Şirket, Brunn Am Gebirge, Avusturya 'de bulunmaktadır.

 6. MSM MASCHINENBAU GMBH

  Almanya

  Verified by europages badge

  MSM MASCHINENBAU GMBH, yılında kurulan ve Vakumlu pompalar sektöründe faaliyet gösteren bir İmalatçı/ Üretici şirketidir. Şirket, Kitzingen, Almanya 'de bulunmaktadır.

 7. PLANET-AIR GMBH

  Almanya

  Verified by europages badge

  PLANET-AIR GMBH, yılında kurulan ve Kompresörler sektöründe faaliyet gösteren bir İmalatçı/ Üretici şirketidir. Vakumlu pompalar, Vakumlu pompalar, yan kanal üfleyiciler sektörlerinde de iş yürütmektedir. Şirket, Ahrensburg, Almanya 'de bulunmaktadır.

 8. PFEIFFER VACUUM GMBH

  Almanya

  Verified by europages badge

  PFEIFFER VACUUM GMBH, yılında kurulan ve Vakumlu pompalar sektöründe faaliyet gösteren bir İmalatçı/ Üretici şirketidir. diyaframlı pompalar, vidalı pompalar sektörlerinde de iş yürütmektedir. Şirket, Aßlar, Almanya 'de bulunmaktadır.

 1. GHS VAKUUMTECHNIK GMBH

  Almanya

  Verified by europages badge

  GHS VAKUUMTECHNIK GMBH, yılında kurulan ve Vakumlu pompalar sektöründe faaliyet gösteren bir İmalatçı/ Üretici şirketidir. Şirket, Niederfischbach, Almanya 'de bulunmaktadır.

 2. ORVAC MAKINA

  Türkiye

  Mevcut kaynakları ve teknolojiyi verimli şekilde kullanarak, müşteri isteklerini en kaliteli biçimde karşılamanın yanında, başarımızı sektörde sürekli kılmak ve beklentileri en üst düzeyde karşılamak. Bütün müşterilerimize daha kaliteli hizmet sunabilmek için dünyanın hızla gelişen teknolojisine ve uluslararası standartlarına uygun, mekaniği, dijital elektroniği ve teknolojisi ile müşterilere büyük kolaylıklar sağlayan kaliteli ve verimli makineler üretmek. Servis imkanlarıyla kaliteyi yakalamak. CE emniyet gereklerini titizlikle uygulayarak kaliteli nitelikli ürünleri üretmek ve bu yolla müşteri memnuniyeti sağlamak. İşletmenin etkinliğini ve verimliliğini yükseltmek amacıyla müşteri taleplerini en kaliteli biçimde karşılamaktır. Ürettiğimiz ve üretmeyi hedeflediğimiz makinelerle sektörde lider olmak. Müşteri kitlemizin önerileri ve ihtiyaçları doğrultusunda kaliteden hiçbir zaman ödün vermemek. Müşterilerimize, tedarikçilerimize, çalışanlarımıza ve çevreye karşı sorumluluklarımızın bilincinde olarak, çalışanlarımızı sürdürmek. Projelendirme ve makine imalatı alanında güvenilir hizmet sunmak. Müşteri memnuniyeti, toplumsal sorumluluk ve çevreyi koruma prensipleri sürekli ve değişmeyen ilkelerimizdir.

 3. CALDERERÍA MANZANO

  İspanya

  Calderería Manzano S.A., metalik konstrüksiyon, kazan ve makine tasarımı ve imalatı alanında gücünü 80 yıllık deneyimden alan bir kuruluştur. Şirketimiz paslanmaz çelik kazanlar ile zeytinyağı ekstraksiyonu konusunda çalışan fabrikalara yönelik makinelerin üretimi alanında uzmanlaşmıştır. Ürettiklerimizden bazıları: depolama ve dekantasyon tankları, prina ve zeytin hamuru transfer pompaları, PTM serisi pompalar, saflaştırma ve atıkları değerlendirme donanımları, yardımcı donanımlar, çekirdek çıkarma makineleri.

 4. DÜRR TECHNIK GMBH & CO KG

  Almanya

  Dürr Technik - Yeşil Hava ile İlham Veriyor. "Çevre dostu, yağsız pistonlu kompresörler alanında bir öncü olarak, müşterilerimize sürdürülebilir bir şekilde yüksek kaliteli basınçlı hava sağlayan yenilikçi ürünler için onlarca yıldır mücadele ediyoruz." Dünya çapında faaliyet gösteren Dürr Group şirketlerinden biri. Dürr Technik, dünya çapında iştirakleri ve ortakları olan Dürr şirketler grubunun bir parçasıdır. Genel merkez, Almanya'nın en yenilikçi sanayi bölgelerinden biri olan Bietigheim-Bissingen'de yer almaktadır. Kompresör ve pompa teknolojisinde 40 yılı aşkın süredir faaliyet gösteriyoruz. Bu uzun yıllara dayanan deneyim bugün müşterilerimize fayda sağlıyor. Yenilikçi bir geliştirme departmanı, son derece modern üretim tesisleri ve diğerlerinin yanı sıra ISO 9001, ISO 13485 ve ISO/TS 22163'e göre sertifikalı kalite yönetimi, en zorlu müşteri gereksinimlerini bile karşılamak için en uygun koşulları sunmaktadır. Tecrübe, kalite ve hassasiyet işimizi yapan şeylerdir. Yakın müşteri ilişkileri bizim için en az ürünlerin kendisi kadar önemlidir. Çünkü kişisel danışmanlık sayesinde her müşteri için portföyümüzdeki en iyi ürünü bulacağımızdan veya geliştireceğimizden emin olabiliyoruz. Üretim felsefemiz: En yüksek talepler için yüksek teknoloji. Yağsız kompresörlerimiz ve vakum pompalarımızla, çok çeşitli pazar segmentleri için geniş bir premium ürün yelpazesi sunuyoruz. İster standart program ister özel yapım olsun - kalite standartlarımız her zaman yüksek kalmaktadır.

 5. CREAPHYS GMBH

  Almanya

  Dresden Teknik Üniversitesi Uygulamalı Fotofizik Enstitüsü girişimi olarak başlayan CreaPhys GmbH, 2016 ortasından bu yana MBRAUN Grubunun bir parçasıdır. CreaPhys'in temelini ince katmanlı vakum teknolojisi, organik moleküler maddeler için malzeme temizliği ve opto-elektronik alanlarında deneyimli bilim insanları ve mühendisler attı. Vakum kaplama tekniği, organik moleküler maddelerin temizlenmesi ve organik, opto-elektronik yapı elemanlarının üretimi alanlarında uzun yıllara dayanan deneyimler ve kapsamlı bilgi birikimi sayesinde ihtiyaca özel tesisler ve sistemler ve müşteriye özel prosesler ve teknolojiler geliştirilmektedir. Ekran ve aydınlatma uygulamalarında organik, opto-elektronik yapı elemanları (OLED), organik güneş enerjisi hücreleri (OPV), sensörler ve organik opto-elektronik uygulamalarında temel araştırmalar gibi alanlarda uygulamalarla hizmetinizdeyiz.

 6. MIL'S SAS

  Fransa

  MIL’S – Manufacture Industrielle Lyonnaise de Surpresseurs - şirketi kimya, ilaç, tarımsal kimya ve metalürji gibi çeşitli sektörlerde kullanılan vakum pompaları, vakum sistemleri, hava merkezleri ve oksijen üreticileri tasarlar, geliştirir ve imal eder. Hava sistemlerimiz, medikal hava kompresörlerimiz, hava temizleme ve medikal vakum merkezlerimiz ve oksijen sağlama sistemlerimiz tüm dünyada yüzlerce tesiste kurulu durumdadır. Çeşitli teknolojileri (paletli, kuru, üflemeli veya Roots) kullanan vakum pompalarımız sayesinde medikal veya endüstriyel olsun, her tür uygulama için gereken ihtiyaçlara cevap verecek modellerimiz mevcuttur. Modern bir imalatçının karşılaması gereken tüm kriterleri yerine getiren MIL’S aynı zamanda ISO 9001, ISO 14001 ve ISO13485 (Sağlık) sertifikalarına sahiptir. 22.Hava, vakum ve oksijen oluşturma, yerinde veya atölyede satış sonrası servis, Fransız üretici.

 7. GEBR. RETTBERG GMBH

  Almanya

  Şirketimize göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz. Cam aparat üretiminde 50 yıldan uzun süreye dayanan deneyimimiz ve çalışanlarımızın bilgi birikimi sayesinde başarısını kanıtlamış kalitemiz, kapsamlı hizmetlerimiz ve yenilikçi problem çözümlerimiz ile tanınıyoruz. Kimya ve bilimsel çalışma alanlarında bir hizmet sağlayıcı olarak müşterilerimize laboratuvar eşyaları, teknik ve cam aletleri konularında eksiksiz bir ürün yelpazesi sunuyoruz. Programımızda ünlü üreticilerden ve laboratuvar profesyonel ekipman satışı yapan firmalardan 150.000'den fazla kalem mal bulunmaktadır. 1958'den beri nitelikli cam aparat üreticilerinin laboratuvar camlarıyla, örn. laboratuvar cam aletleri için borosilikat cam 3.3 ile çalışıyoruz. Tekli ve seri üretimde çizimlere, taslaklara ve bilimsel ve endüstriyel tertibat teknik özelliklerine uygun laboratuvar cam aletleri üretiyoruz. Üretimdeki çalışanlarımız, müşteriye özel verilere uygun üretim yapma konusunda uzmanlaşmıştır. Satış çalışanlarımız size sayısız uygulama alanındaki çözümlerimiz hakkında şahsen bilgi vermekten memnun olacaktır.

 8. POM-VAK POMPA MAK. SAN. VE TIC. LTD. STI.

  Türkiye

  Su halkalı vakum pompaları imalatı ile şirketleşen POM-VAK İstanbul İkitelli'deki kapalı üretim alanında faaliyet göstermektedir. Türk ekonomisinin temel taşları olan belli başlı firmalarla çalışan, üretiminin %30'unu ihraç eden POM-VAK , 38 çalışanı, yıllık 1000'den fazla pompa üretimi ile alanında lider bir kuruluş olarak hızla gelişmeye devam etmektedir.POM-VAK vakum pompaları Türkiye'deki birçok sanayi kuruluşunda faaliyet göstermektedir. Su halkalı vakum pompalarıyla başlayan imalat programı içerisine yağ halkalı vakum sistemleri, paletli-yağlı vakum pompaları, paletli-kuru vakum pompaları, vakum altı tahliye pompaları ve yanısıra fason üretilen diyaframlı pompalar ile paslanmaz santrifüj pompalar eklenmiştir.

 9. POM-VAK POMPA MAKINE SANAYI

  Türkiye

  Uzun yılların getirdiği birikimle 2000 senesinde kurumsallaşarak şirket olarak faaliyetlerine devam eden Pom-Vak Pompa başta vakum pompaları olmak üzere endüstriyel tip pompa üretimi ve vakum sistemleri projelendirme ve mühendislik hizmetlerinde Türkiye’nin dünyaya açılan sayılı markaları arasında yer almıstır. Üretimini çeşitlendiren Pom-Vak Pompa, kendi ürünlerinin yanısıra, endüstriyel pompa seçimi ve temini konusunda PompaMarket organizasyonu ile her tür sıvı transferi için en uygun çözümü müşterilerine sunmaktadır. Müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini fiyat ve rekabet ortamına bağlı kalarak karşılamak ve ürünlerimizde güven sağlayarak bu güvenirliği sürekli kılmak kalite anlayışımızdır. Bu kalite anlayışımızın kalıcılığı, kuruluşumuzda çalışan tüm personelin ve birlikte çalıştığımız tüm firmaların çabalarının sonucudur. Üretim prensiplerimiz, önce insan sağlığı ve güvencesi, koşulsuz müşteri memnuniyeti ve sistemlere özel çözümler sunabilmek üzerine kuruludur. Referanslarımızdan bazıları: Roche, Unilever, Ülker, Nestle, Ford, Beko, Evyap, P&G, Paşabahçe, Petlas, Arçelik, Basf, Colgate, Danone

 10. ARES VACUUM SYSTEMS LTD STI

  Türkiye

  Hakkımızda Firmamız endüstriyel cihazlar ve analitik sistemler konusunda satış, servis ve eğitim hizmetleri vermek üzere 2009 yılında kurulmuştur. Firmamız endüstri sektöründe deneyimli profesyonel bir kadroya sahiptir. 2009 yılından bu güne kadar gerek AR-GE gerek endüstriyel alanda olsun vakum teknolojisinin kullanıldığı neredeyse her sektöre hizmet verebilmeyi başarmıştır. İlk kuruluş gününden itibaren Ares Vakum Edwards Vacuum Firmasının tek Türkiye temsilcisi olarak Edwards'ın 100 yıllık sektör tecrübesini bünyesine entegre etmiş ve bununla birlikte yerel sektör ihtiyaçlarına göre çok sayıda çözüm üretmiştir. Organizasyon Yapısı Ares Vakum Endüstriyel, AR-GE ve vakum teknolojilerinin kullanıldığı diğer tüm alanlarda çözüm üretebilecek deneyimli ve profesyonel bir kadroya sahiptir. Ankara merkezli olarak kurulan firmamız şu anda İstanbul ve Ankara'da Satış faaliyetlerinin yanında uzman teknik servis personelleri ile hizmete devam etmektedir. Hedeflerimiz Dünyada sürekli gelişen teknolojinin sağladığı avantaj ve kolaylıkları ülkemize en ekonomik şekilde getirmek, ürünlerimizi sanayimizin hizmetine gerek servis, gerekse eğitim desteği ile sunmak, toplam kaliteyi artırmak ve müşteri memnuniyetini sağlamak şirketimizin temel hedefidir.

Fiyat Teklifi Talebi

Tek bir talep oluşturun ve doğrulanmış tedarikçilerden birden fazla teklif alın.

 • Yalnızca ilgili tedarikçiler
 • Veri gizliliği uyumlu
 • 100% ücretsiz